zapisz30akcja

 

Wakacje też mogą być przyjazne dla środowiska!

Pomagaj Ziemi na co dzień - wypoczywając:

Nieraz wystarczy pamiętać o najprostszych działaniach. Masz swój pomysł, jak być przyjaznym dla środowiska w różnych sytuacjach wakacyjnych? Napisz do nas! Twoje porady też mogą się tutaj znaleźć.
 

1. Zamiast kupować bilet lotniczy na drugi koniec świata, spójrzmy na mapę Polski i wybierzmy coś swojskiego. Jak mówi przysłowie: „Cudze chwalicie, swojego nie znacie”. Warto pamiętać, że jednym z największych źródeł emisji dwutlenku węgla są samoloty. Wybierzmy więc jakiś bezemisyjny środek transportu. Może rower?

2. No dobrze, jeżeli pokonanie kilkudziesięciu kilometrów rowerem jest dla nas zbyt przerażające, pozostaje pociąg, ewentualnie autobus, w najgorszym wypadku samochód. Tu też możemy być eko. Przede wszystkim „noga z gazu” - spokojna jazda to większe bezpieczeństwo i mniejsze zużycie paliwa, a w konsekwencji mniej zanieczyszczeń w powietrzu i więcej pieniędzy w portfelu. Aby obniżyć zużycie paliwa, trzeba też pamiętać o dobrze napompowanych kołach, płynnej jeździe, zamkniętych oknach, no i zdjęciu zbędnych bagaży z dachu. Jeśli Ty i sąsiad jedziecie w jednym kierunku, a któryś z Was ma w samochodzie wolne miejsce - pojedźcie razem, jednym samochodem. Wyprodukowanie samochodu to emisja blisko 5 ton CO2, nie mówiąc już o jego wykorzystywaniu - ograniczaj korzystanie z tego środka transportu.

3. Dobrze, już zdecydowaliśmy, że tym razem jedziemy na rowerową wyprawę, np. do Doliny Baryczy, a nie fruniemy na Malediwy. Cała wyprawa zajmie nam 10 dni.  Warto zatem zrobić kilka rzeczy, dzięki którym puste mieszkanie nie będzie nadaremnie zużywało energii podczas naszej nieobecności. Powyłączajmy wszystkie urządzania, ale także ich tryby czuwania, tzw. stand-by’e. Uwaga! Nie zapomnijcie, że lodówka też jest na prąd. To właśnie ona zużywa w domu najwięcej energii spośród innych elektrycznych i elektronicznych urządzeń! (Przypominamy, że przed pozostawieniem jej odłączonej od prądu należy ją rozmrozić.)

4. Mamy zatem plan, mieszkanie zabezpieczone, bilet kolejowy w dwie strony kupiony, rower nasmarowany. Pora ruszyć w drogę. Przydałyby się jeszcze zakupy - odradzamy robienie zakupów na zapas. Po pierwsze, trzeba to wszystko nosić i wozić, po drugie, jedzenie się szybko psuje. W każdej wioseczce znajduje się jakiś mały sklepik - dajmy mu zarobić.

5. Nastawmy się na robienie codziennych zakupów, oczywiście tylko z torbą wielokrotnego użytku. Nie zerwie się i nie zamieni w śmieć po zużyciu.

6. Wybierajmy rzeczy zdrowe, świeże i ekologiczne, pytajmy o lokalne produkty, np. w Dolinie Baryczy zakochacie się w potrawach z karpia. Zakup lokalnych rarytasów dostarczy rozkoszy naszemu podniebieniu, ale i pomoże tym producentom, którzy produkują zdrową, ekologiczną żywność. Poza tym produkt wyprodukowany lokalnie nie powoduje wielkiej emisji CO2 związanej z transportem, np. z dalekich Chin.

7. Robimy zatem eko-zakupy. Generalnie warto stosować zasadę: „Kupuj mniej opakowań, będziesz miał mniej śmieci”. Prosty przykład, zamiast dwóch małych butelek napoju – weź  jedną większą. Proste, nie?

8. Po zakupach dobrze byłoby coś upichcić. Przykrywajmy garnek podczas gotowania, a na kawę czy herbatę gotujmy tylko tyle wody, ile potrzebujemy, ograniczymy emisję dwutlenku węgla o blisko 25 kg rocznie. Gdyby wszyscy Europejczycy gotowali tyle wody, ile potrzebują, czyli dziennie średnio o 1 litr wody mniej, zaoszczędzona energia mogłaby zasilić jedną trzecią oświetlenia ulicznego w Europie.

9. Wakacje w tym roku zapowiadają się upalnie. A my, przejeżdżając wiele kilometrów marzymy o klimatyzowanym pomieszczeniu w luksusowym hotelu? Trochę umiaru. Lepiej usiądźmy w cieniu, możemy też śmiało wykąpać się w jeziorze.

10. Kąpiąc się w jeziorach, rzekach czy morzu nie używamy mydła i szamponu!

11. Po wyczerpującej wędrówce po górach, zamiast długiej kąpieli, która wcale nie doda energii, weźmy prysznic - zaoszczędzimy nawet do 100 litrów wody!

12. Jeśli się już wymyliśmy po całodziennym pedałowaniu, pora wyprać skarpetki, gatki i podkoszulek. Ostrożnie jednak z detergentami. Używajmy wyłącznie środków biodegradowalnych. Pamiętajmy, jedna kropla detergentu dziennie mniej w każdym polskim biurze i domu to około 2.000 litrów detergentów mniej w naszych ściekach - a w konsekwencji - w naszych rzekach i Bałtyku!

13. Noclegi. Warto poszukać urokliwego gospodarstwa ekologicznego. Dajmy zarobić naszym eko-rolnikom.

14. Czym byłyby wakacje bez wspomnień, a wspomnienia bez zdjęć. Planujemy kupić aparat fotograficzny, który pomoże utrwalić, jak np. lokalny lekarz wyjmuje z Twojego gardła ość karpia. Wybierajmy urządzenia zasilane za pomocą akumulatorków, które po wyczerpaniu można ponownie naładować - ich stosowanie jest tańsze i do tego zmniejsza ilość trujących odpadów (kadm, rtęć)!

15. Zamiast siedzieć przed komputerem, telewizorem, wyjdź na spacer - w ten sposób zadbasz o swój wzrok i wzmocnisz fizyczną tężyznę, a dodatkowo oszczędzisz energię!

16. Zaplanowaliśmy na wakacje wielkie domowe porządki? Nie wiemy co zrobić z niepotrzebnymi książkami, zabawkami czy ubraniami? Oddajmy je osobie, dla której będą one niezastąpione, a Zrobimy dobry uczynek dla drugiego człowieka, przyczyniając się do ochrony zasobów środowiska naturalnego. Nie zapomnijmy pozostałych śmieci posegregować w odpowiednie pojemniki!

17. Zaprosiliśmy znajomych na wieczornego, wakacyjnego grilla? Grillujmy, ale nie produkujmy zbędnych śmieci – unikajmy jednorazowych kubków, sztućców, talerzyków!

18. Polska to tysiące hektarów stawów, rozlewisk i lasów. No właśnie – lasy to 29 proc. powierzchni Polski, to nasz skarb. Warto, abyśmy trochę więcej o nie dbali - szczególnie podczas wakacyjnych wypraw. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że las jest naszym przyjacielem i sprzymierzeńcem? Pochłania dwutlenek węgla, pyły i tłumi hałas (nawet ten wewnętrzny), jest naturalnym magazynem wilgoci, reguluje lokalny klimat. Nie mówiąc już o dostarczaniu drewna, owoców i roślin, grzybów i grzybków. Daje nam także tak potrzebny spokój, pozwala się odprężyć.

19. Jak każdy z nas może dbać o las? W najprostszy sposób. Wystarczy nie śmiecić i zwracać uwagę innym śmiecącym -  śmiecenie jest wykroczeniem i podlega karze grzywny nawet do 5 tys. zł. Musimy być ostrożni w lesie, szczególnie z ogniem, zatem lepiej zrezygnujmy z rozpalania ognisk, naprawdę łatwo jest spowodować pożar. Żadnego też łamania gałęzi, wyrywania roślin, zakopywania śmieci, ani hałasowania.

20. Jedyne, co możemy pozostawić w lesie - a dotyczy to również morskich plaż, łąk, brzegów jezior i wszystkich innych miejsc - to ślady naszych bosych stóp. Oprócz dobrego wrażenia, oczywiście.