zapisz30akcja

 

Biuro przyjaźniejsze dla środowiska

Pomagaj Ziemi na co dzień - w biurze:


1. Biuro nie musi być ciasne. Warto jednak używać go na miarę autentycznych potrzeb. Ogrzewanie i oświetlanie zbędnej powierzchni to dodatkowe zużycie energii.

2. Otwórz okno na świat. Naprawdę, zwłaszcza w naszym klimacie, można żyć bez klimatyzacji. Jest to zdrowsze, ponieważ grzyby i bakterie znajdujące się w parowniku klimatyzacji szkodzą zdrowiu. Często wystarczy lżej się ubrać.

3. Zgaś zbędną żarówkę, świeć przykładem. Namów dyrektora lub współpracowników do wymiany żarówek na energooszczędne lub wyłącz 5 żarówek 60-cio watowych w pomieszczeniach, których nie potrzebujesz, a zmniejszysz emisję CO2 o 270 kg rocznie. Wyliczenie zostało oparte na założeniu, że w ciągu roku wyłączysz pięć żarówek 60-cio watowych na 4 godziny dziennie. Do przeliczenia emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

4. Stand-by. Wyłącz "tryb czuwania" w monitorach, drukarkach, zasilaczach. Urządzenia w stanie czuwania pobierają energię, czasem nawet więcej niż na rzeczywiste działanie. W przypadku drukarek średnio 93 proc. prądu idzie na czuwanie, a jedynie 7 proc. na drukowanie. W UE daje to rocznie 50 tys. GWh.

5. Telefon naładowany - ładowarkę wyjmij z gniazdka! Jeśli tylko odłączysz telefon od ładowarki, to ona dalej będzie pracować - zużywać prąd czyli podwyższać Wasze koszty i powodować niepotrzebną emisję CO2.

6. Jeden stopień w domu mniej - Ziemi lżej. Ociepl okna, zainstaluj w kaloryferach termostaty i obniż temperaturę w pracy o 1°C. Ograniczysz emisję CO2 nawet o 300 kg rocznie, zaś zużycie energii o 7,5 proc. Co więcej - zaoszczędzisz, bo ogrzewanie pochłania aż 70 proc. energii w budynkach i stanowi źródło do 70 proc. emisji gazów cieplarnianych (źródło: EU DG Energy and Transport 2002; World Energy Outlook (WEO) 2002; Eurostat, 2003; EEA, 2005; Peck & Fowler, 2006).

7. Precz z wodolejstwem. Wystarczy, że myjąc zęby w pracy, zakręcisz kran, aby przyczynić się do zaoszczędzenia aż 108.040 tys. hektolitrów wody oraz ograniczenia emisji CO2 o blisko 111 mln kg rocznie w skali całego kraju. Wyliczenie zostało oparte na założeniu, że przepływ wody z kranu to 1,5 litra na min. Jeśli myjesz zęby przez 3 min 2 razy dziennie przy odkręconym kurku, zużywasz 9 litrów wody. To o 8 litrów więcej niż przy zakręconym kranie. Aby obliczyć emisję CO2, zakłada się również, że woda jest uzdatniana przy uwzględnieniu współczynnika energetycznego (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

8. Zwróć uwagę na cieknące krany. Dzięki temu, dzięki Twojej interwencji, rocznie w skali kraju nie zmarnujemy 560.640 hektolitrów wody oraz ograniczymy emisję CO2 o ok. 320 mln kg rocznie. Wyliczenie zostało oparte na założeniu, że kropla wody z kranu to 0,2 ml wody, a częstotliwość kapania wynosi 20 kropel na min. w 16 mln kranów (średnio dwa krany w gospodarstwie domowym). Cieknąca woda ma w założeniu temperaturę 37˚C. Aby obliczyć emisję CO2 zakłada się również, że woda jest uzdatniana i podgrzewana przy uwzględnieniu współczynnika energetycznego (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

9. Kawa czy herbata - za pierwszym razem! Podczas parzenia kawy czy herbaty gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz, a ograniczysz emisję dwutlenku węgla o ok. 25 kg rocznie. Napoje zaprzaj po pierwszym ugotowaniu wody - nie gotuj  jej po dwa-trzy razy! Gdyby wszyscy Europejczycy gotowali tyle wody, ile potrzebują, czyli średnio o 1 litr wody dziennie mniej, zaoszczędzona energia mogłaby zasilić jedną trzecią oświetlenia ulicznego w Europie. Energia potrzebna do podgrzania litra wody o 1˚C to 4,18 kJ (pojemność cieplna wody to 4,18kJ/1şC). Wyliczenie zostało oparte na założeniu, że unikamy podgrzewania 1 litra zbędnej wody dziennie z 10°C do 100°C przy wykorzystaniu współczynnika energetycznego (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

10. Wszystkie śmieci są nasze - poddawaj je recyklingowi. W pracy również możesz segregować odpady.

11. Używaj kartki papieru z obu stron i papier oddawaj do recyklingu. Czy wiesz, ile w Twojej firmie marnuje się papieru? Warto nie drukować bez potrzeby, ale warto też, zwłaszcza na "brudnopisy", wykorzystac papier już z jednej strony zadrukowany. Będzie dwa razy taniej - i dwa razy więcej papieru do używania. A zużyty papier warto oddzielić od innych odpadów i oddać do recyklingu. Użycie 1 tony makulatury to pozostawienie przy życiu 17 drzew, obniżenie zużycia energii o 20 procent i obniżenie emisji zanieczyszczeń nawet do 70 procent!

12. Ostrożnie z resztkami. Nie wylewaj do zlewów czy ubikacji substancji niebezpiecznych, tzn. kwasów, olejów przepracowanych czy pozostałości po lekach.

13. Dozuj detergenty. Do mycia filiżanek po kawie czy herbacie używaj środków biodegradowalnych. Czy wiesz, że jedna kropla detergentu dziennie mniej zużyta w każdym polskim biurze i domu to  około 2.000 litrów detergentow mniej w naszych ściekach - a w konsekwencji - w naszych rzekach i Bałtyku?

14. Edukuj ekologicznie. Podeślij szefowi adres strony www.naszaziemia.pl lub połóż na jego biurku zestaw naszych rad. Może zdecyduje się na zmiany?

Wasze porady:
 

15. Zrezygnuj z używania długopisów jednorazowych typu plastik. Zastąp długopis np. piórem wiecznym na ssawkę - to bardzo skuteczny sposób na eliminację plastiku w biurze i szkole.

16. Kupuj papier makulaturowy do drukarek i xero, na brudnopisy oraz ręczniki papierowe i papier toaletowy produkowane na bazie makulatury

17. Spróbuj zastąpić zszywki spinaczami, jeśli łączenie dokumentów jest konieczne. Spinaczy można używać wielokrotnie, a zszywki nadają się tylko do wyrzucenia. Ponadto, utrudniają recykling papieru, a gdy chcemy zadrukować drugą stronę zszytego dokumentu i tak trzeba usunąć zszywki przed włożeniem papieru do drukarki.