zapisz30akcja

 

Zakupy przyjazne dla środowiska

Pomagaj Ziemi na co dzień - na zakupach:

1. Zrezygnuj z wyjazdu samochodem, kiedy wybierasz się po pudełko zapałek. Czasami warto skorzystać ze środków komunikacji miejskiej lub wybrać się na mały spacer. Mniej spalin dostanie się do atmosfery, mniej zapłacisz za paliwo, a przy okazji wyjdzie Ci to na zdrowie.

2. Idąc na zakupy, zabierz ze sobą torbę wielokrotnego użytku. Dzięki temu Ty indywidualnie ograniczysz ilość smieci i emisję CO2, nawet o 8 kg rocznie. Wyliczenie zostało oparte na założeniu, że zabierasz na zakupy torbę wielokrotnego użytku, rezygnując z 4 reklamówek plastikowych (o wadze 19,5 g każda) tygodniowo. Obliczenie ograniczenia emisji CO2 zostało wykonane na podstawie danych LCA (analiza cyklu życia) dot. produkcji folii LPDE (Ecoinvent, 2006).

3. Cokolwiek kupujesz, patrz nie tylko na cenę. Jeśli to możliwe, sprawdź, czy dany produkt jest energooszczędny i czy został wyprodukowany z poszanowaniem środowiska i pracowników.

4. Wybieraj energooszczędne! Kupując nową lodówkę, wybieraj tylko modele europejskiej klasy A energooszczędności (z automatycznym cyklem rozmrażania). Pozwoli to zmniejszyć emisję CO2 o blisko 210 kg rocznie.

5. Mniej sztuk - dobra sztuczka ;) Gdy kupujesz np. wodę mineralną, wybierz butelki 1,5 l, zamiast tej samej ilości w butelkach 0,5 l. W ten sposób obniżysz emisję CO2 o ok. 9 kg rocznie i nie wyprodukujesz niepotrzebnie odpadów. Wyliczenie opiera się na założeniu, że w jednym gospodarstwie domowym spożywa się 3 litry wody mineralnej tygodniowo. Kalkulacja została sporządzona przez porównanie wagi półtoralitrowych, plastikowych butelek z zakrętką 51g z półlitrowymi, plastikowymi butelkami z zakrętką 27g (NAPCOR, 2006) oraz przy użyciu danych LCA (life cycle assessment – analiza cyklu życia) do produkcji plastikowego materiału PET (Ecoinvent, 2006). Podczas obliczenia uwzględniono jedynie produkcję plastiku, a pominięto produkcję butelek, ich transport i etykiety. Fakt ten wpływa na zaniżenie estymacji ograniczenia emisji CO2.

6. Sprzęt elektryczny i elektroniczny - zwracaj do sklepu. Kupując sprzęt agd, rtv czy elektroniczny, odtransportuj stare telewizory, lodówki, komputery do sklepu, w którym dokonujesz zakupu. Możesz w nim - w stosunku 1:1 - zostawić zepsute czy zużyte sprzęty. Nie wyrzucaj ich na śmietniki przy domach! To karalne, a przede wszystkim nieekologiczne!

7. Zrezygnuj ze zbędnych opakowań. Czy wszystko, co kupujemy, musi być wielokrotnie opakowane? Opakowania kosztują nas przecież dwukrotnie - kiedy je kupujemy i kiedy płacimy za ich wywóz. Po zużyciu stają się zwykłymi śmieciami.

8. Postaw na jakość. Zamiast przedmiotów "jednorazowego użytku" wybieraj rzeczy trwałe. "Jednorazówki" szybko trafiają na wysypiska. Zadbaj, aby nie trafiły tam również baterie używane w wielu tanich gadżetach - baterie te odpady niebezpieczne.

9. Postaw na recykling. Używaj produktów z surowców z recyklingu, np. wytworzonych z makulatury ręczników papierowych czy papieru toaletowego.

10. Dobre, bo bliskie. Kupuj polskie, a najlepiej lokalne produkty. Dowóz towaru to wyższe koszty transportu (i towaru) oraz wyższa emisja CO2, a im większa odległość, tym więcej gazu trafi do atmosfery.

Wasze porady:

11. Jeśli w sklepie jest ustawiony pojemnik np. na zużyte baterie nie zapomnij zabrać z sobą zużytych . Nie wyrzucaj ich z innymi odpadami!