zapisz30akcja

Ekowakacje - odpowiedzialna turystyka

Turystyka wpÅ‚ywa na wszystkie elementy Å›rodowiska. W regionach turystycznych, nie tylko w szczycie sezonu, ale także podczas przygotowaÅ„ do niego, wpÅ‚yw ten przejawia siÄ™ m.in. w nadmiernym zużyciu i zanieczyszczeniu wód, zanieczyszczaniu powietrza, zmianach w krajobrazie, degradacji gleby, utracie bioróżnorodnoÅ›ci. Rozwój turystyki i rekreacji może również stanowić  duże zagrożenie dla lasów i żyjÄ…cych w nich zwierzÄ…t, ponieważ coraz wiÄ™cej osób zapuszcza siÄ™ w głąb lasu, wydeptuje nowe Å›cieżki, przyczynia siÄ™ do erozji gleby. Także chodzenie i jeżdżenie poza wyznaczonymi Å›cieżkami zwiÄ™ksza ingerencjÄ™ w przyrodÄ™, także poprzez wiÄ™kszy haÅ‚as i zaÅ›miecanie terenów leÅ›nych. Swobodnie biegajÄ…ce psy (czÄ™sto bez kagaÅ„ca) powodujÄ… niszczenie szaty roÅ›linnej i erozjÄ™ gleby, zanieczyszczajÄ… odchodami glebÄ™ i roÅ›liny, mogÄ… pÅ‚oszyć i atakować zwierzÄ™ta. Szczególnym problemem sÄ… powstajÄ…ce w zwiÄ…zku z turystykÄ… odpady, czÄ™sto pozostawiane przez turystów na szlakach. 
 
 

Co zostawiają po sobie turyści?

OdwiedzajÄ…c szlaki turystyczne, brzegi jezior, plaże i lasy po sezonie można dojść do wniosku, że wielu polskich turystów w czasie wypoczynku, daje sobie także „wakacje od odpowiedzialnoÅ›ci”.
 
Na szlakach turystycznych można znaleźć praktycznie wszystko od butelek PET, reklamówek, puszek szkÅ‚a, przez zużytÄ… odzież, obuwie elementy wyposażenia ekwipunków po odpady wielkogabarytowe czy  Å›mieci po remontach domków kempingowych i letniskowych (najczęściej prywatnych). 
 
Nad rzekami i jeziorami natomiast uciążliwe sÄ… niewielkie haczyki, kotwiczki, sieci i żyÅ‚ki porzucone lub utracone podczas poÅ‚owów przez wÄ™dkarzy. Szczególnie narażone na dewastacjÄ™ sÄ… szlaki wodne użytkowane przez sympatyków żeglarstwa, motorowodniactwa, kajakarstwa i wÄ™dkarstwa. Utopione oraz unoszone z prÄ…dem odpady sÄ… przyczynÄ… Å›mierci zwierzÄ…t, które mylÄ… kolorowe nakrÄ™tki, kawaÅ‚ki folii i opakowaÅ„ z pokarmem roÅ›linnym lub zwierzÄ™cym. Zdarza siÄ™, ptaki wyÅ›cielajÄ… wnÄ™trza gniazd odpadami, które nie przepuszczajÄ…c wody przyczyniajÄ… siÄ™ do jej nagromadzenia w gnieździe, a tym samym do utopienia pisklÄ…t. Odpady obecne na brzegach rzek, wÅ›ród drzew i krzewów szpecÄ… krajobraz, a ich usuniÄ™cie jest zabiegiem pracochÅ‚onnym i kosztownym. Co roku, tylko Lasy PaÅ„stwowe wydajÄ… na uprzÄ…tanie odpadów z lasów blisko 10 mln zÅ‚ (informacja z materiałów promocyjnych Lasów PaÅ„stwowych). 
  
 
Na piÄ™knych polskich jeziorach natomiast, problem stanowiÄ… przede wszystkim zanieczyszczenia pochodzÄ…ce Å‚odzi motorowych i żaglowych.  WodÄ™ zanieczyszczajÄ… wycieki benzyny lub ropy, choć głównym problemem sÄ… przede wszystkim Å›cieki z toalet chemicznych i toalet typu „morskiego” oraz tzw. szara woda z kuchni pokÅ‚adowych. Wielu nieodpowiedzialnych turystów nieczystoÅ›ci czÄ™sto wylewa wprost do lasu lub na brzeg. Także detergenty używane do mycia i czyszczenia Å‚odzi zanieczyszczajÄ… wodÄ™, sprzyjajÄ…c jej eutrofizacji.
 

Mamy nadziejÄ™, że nasze porady sprawiÄ…, że czas wolny spÄ™dzicie w sposób przyjemny i pożyteczny. Dla siebie i dla Å›rodowiska. 

Zapraszamy do zapoznania siÄ™ z naszymi poradnikami odpowiedzialnego turysty!

PORADNIKI DO POBRANIA