Ekowakacje - odpowiedzialna turystyka
Turystyka wpływa na wszystkie elementy środowiska. W regionach turystycznych, nie tylko w szczycie sezonu, ale także podczas przygotowań do niego, wpływ ten przejawia się m.in. w nadmiernym zużyciu i zanieczyszczeniu wód, zanieczyszczaniu powietrza, zmianach w krajobrazie, degradacji gleby, utracie bioróżnorodności. Rozwój turystyki i rekreacji może również stanowić duże zagrożenie dla lasów i żyjących w nich zwierząt, ponieważ coraz więcej osób zapuszcza się w głąb lasu, wydeptuje nowe ścieżki, przyczynia się do erozji gleby. Także chodzenie i jeżdżenie poza wyznaczonymi ścieżkami zwiększa ingerencję w przyrodę, także poprzez większy hałas i zaśmiecanie terenów leśnych. Swobodnie biegające psy (często bez kagańca) powodują niszczenie szaty roślinnej i erozję gleby, zanieczyszczają odchodami glebę i rośliny, mogą płoszyć i atakować zwierzęta. Szczególnym problemem są powstające w związku z turystyką odpady, często pozostawiane przez turystów na szlakach.
Â

Â
Co zostawiają po sobie turyści?
OdwiedzajÄ…c szlaki turystyczne, brzegi jezior, plaże i lasy po sezonie można dojść do wniosku, że wielu polskich turystów w czasie wypoczynku, daje sobie także „wakacje od odpowiedzialnoÅ›ci”.
Â
Na szlakach turystycznych można znaleźć praktycznie wszystko od butelek PET, reklamówek, puszek szkła, przez zużytą odzież, obuwie elementy wyposażenia ekwipunków po odpady wielkogabarytowe czy śmieci po remontach domków kempingowych i letniskowych (najczęściej prywatnych).
Â
Nad rzekami i jeziorami natomiast uciążliwe są niewielkie haczyki, kotwiczki, sieci i żyłki porzucone lub utracone podczas połowów przez wędkarzy. Szczególnie narażone na dewastację są szlaki wodne użytkowane przez sympatyków żeglarstwa, motorowodniactwa, kajakarstwa i wędkarstwa. Utopione oraz unoszone z prądem odpady są przyczyną śmierci zwierząt, które mylą kolorowe nakrętki, kawałki folii i opakowań z pokarmem roślinnym lub zwierzęcym. Zdarza się, ptaki wyścielają wnętrza gniazd odpadami, które nie przepuszczając wody przyczyniają się do jej nagromadzenia w gnieździe, a tym samym do utopienia piskląt. Odpady obecne na brzegach rzek, wśród drzew i krzewów szpecą krajobraz, a ich usunięcie jest zabiegiem pracochłonnym i kosztownym. Co roku, tylko Lasy Państwowe wydają na uprzątanie odpadów z lasów blisko 10 mln zł (informacja z materiałów promocyjnych Lasów Państwowych).

Â
Na piÄ™knych polskich jeziorach natomiast, problem stanowiÄ… przede wszystkim zanieczyszczenia pochodzÄ…ce Å‚odzi motorowych i żaglowych. WodÄ™ zanieczyszczajÄ… wycieki benzyny lub ropy, choć głównym problemem sÄ… przede wszystkim Å›cieki z toalet chemicznych i toalet typu „morskiego” oraz tzw. szara woda z kuchni pokÅ‚adowych. Wielu nieodpowiedzialnych turystów nieczystoÅ›ci czÄ™sto wylewa wprost do lasu lub na brzeg. Także detergenty używane do mycia i czyszczenia Å‚odzi zanieczyszczajÄ… wodÄ™, sprzyjajÄ…c jej eutrofizacji.
Â