zapisz30akcja

Obchody Dnia Ziemi w Polsce - plan działań Fundacji Nasza Ziemia

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił w 1969 roku John McConnell na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego. Pierwsze obchody Dnia Ziemi miały miejsce 22 kwietnia 1970 roku w USA. Obchody Dnia Ziemi są apolityczne i dobrowolne. Na całym świecie w organizację Dnia Ziemi włączają się tysiące organizacji społecznych, mediów, samorządów oraz przedstawicieli biznesu. W roku 2008 Dzień Ziemi świętuje już ponad 200 mln osób w przeszło 140 krajach! W tym roku Dzień Ziemi w Polsce Fundacja Nasza Ziemia poświęca różnorodnym aspektom ochrony środowiska. Z okazji Dnia Ziemi w kwietniu i maju Fundacja Nasza Ziemia przygotowała szereg ekologicznych akcji:

10, 16, 22 i 26 kwietnia 2008 roku. Partnerski Program Citi Handlowy, Fundacji Kronenberga i Fundacji Nasza Ziemia, pt. - "Więcej drzew dzięki Tobie". W jego ramach wiosną 2008 roku na obrzeżach Warszawy, min. przy ruchliwych trasach krajowych, zostaną posadzone drzewa, które są naturalnym filtrem powietrza. Ich obecność w tym miejscu jest szczególnie ważna dla stolicy. W następnych latach planowane jest zalesianie terenów, które dotknięte są problemem zaniku "zielonych korytarzy" (szlaków migracji zwierząt i roślin) pod nadzorem i zgodnie z planem zalesień, i odtwarzania przyjętym przez Lasy Państwowe. W imieniu każdego Klienta, który zdecyduje się na Wyciąg Online, Citi Handlowy posadzi jedno drzewo. W wiosennej akcji sadzenia drzew wezmą udział 4 placówki oświatowe z Warszawy oraz pracownicy i Klienci Citi Handlowy. Młodzież i wolontariusze będą brali udział w akcjach zalesiania, a także wezmą udział w cyklu warsztatów podnoszących wiedzę na temat roli lasu dla środowiska, gospodarki i ochrony klimatu.

Plan wydarzeń w ramach programu:
· 10 kwietnia: udział wezmą SP nr 275 (ul. Hieronima) oraz VIII Ogród Jordanowski (ul. Suwalska) z Targówka, sadzenie na terenie Obwodu Bemowo-Koło Lasów Miejskich Warszawy;
· 16 kwietnia: udział weźmie SP im. św. Franciszka (ul. Teresińska) z Mokotowa, sadzenie w tym samym miejscu;
· 22 kwietnia: udział wezmą SP nr. 81 (ul. Puszczyka) z Ursynowa oraz wolontariusze Citi Handlowy, również w Obwodzie Bemowo-Koło;
· 26 kwietnia: sadzenie w Obwodzie Bielany-Młociny razem z pracownikami i wolontariuszami Citi Handlowy. Dodatkowe informacje: Marta Szczypek, Fundacja Nasza Ziemia. Tel: 22 622 81 18, marta.szczypek@naszaziemia.pl lub Dominik Dobrowolski, Fundacja Nasza Ziemia. Tel: 0501 535 034, dominik@naszaziemia.pl.

Od 18 do 25 kwietnia 2008 roku. Fundacja Nasza Ziemia przeprowadzi leczenie wybranych drzew kasztanowca w Gdańsku i Nysie. Zabiegom ochronnym na Pomorzu będzie towarzyszyła promocja nowej broszury Programu „Pomóżmy kasztanowcom”. Dodatkowe informacje: Magda Lipiec, Fundacja Nasza Ziemia. Tel. 502 358 536, koordynator@pomozmykasztanowcom.pl

19 kwietnia 2008 roku. Fundacja Nasza Ziemia razem z Fundacja Dobrej i Widawy oraz mieszkańcami wsi Pruszowice (k. Wrocławia) organizują wielkie sprzątanie okolicznych lasów. W planie uprzątanie dzikich wysypisk, konkursy z nagrodami dla uczestników oraz po pracy ognisko z kiełbaskami. Akcja rozpoczyna się o godz. 10.00 w centrum wsi Pruszowice. Wszystkich chętnych do akcji organizatorzy serdecznie zapraszają. Dodatkowe informacje: Dominik Dobrowolski, Fundacja Nasza Ziemia. Tel: 0501 535 034, dominik@naszaziemia.pl .

21 -25 kwietnia 2008 roku. Fundacja Nasza Ziemia oraz Koba Organizacja Odzysku i spółka Eco serwis organizują cykl warsztatów ekologicznych pt. „Recykling z klimatem” do Centrów Recyklingu puszek aluminiowych w Bydgoszczy, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Nowym Dworze Mazowieckim, Poznaniu, Szczecinie i w Żernikach Wrocławskich, oraz stłuczki szklanej w Orzeszu. W ramach warsztatów od 21 do 25 kwietnia uczniowie, nauczyciele oraz dziennikarze będą mogli wziąć udział w warsztatach, w ramach których poznają tajemnice recyklingu puszek aluminiowych i stłuczki szklanej. Szkoły i media zainteresowane udziałem w warsztatach powinny zgłaszać się bezpośrednio do Centrów Recyklingu w powyższych miastach. Kontakt, adres i lokalizację centrów można znaleźć na stronie www.koba.com.pl. Prosimy o wcześniejszy kontakt z lokalnymi kierownikami Centrów Recyklingu, gdyż liczba miejsc na warsztaty jest niestety ograniczona. W tym roku blisko 80 tys. ton puszek aluminiowych pojawia się na polskim rynku oraz ponad 1,5 mln ton opakowań szklanych. Odzyskując te cenne surowce można w najprostszy sposób chronić środowisko, zapobiegać zmianom klimatycznym i oszczędzać pieniądze. Warto zapamiętać, że recykling puszek aluminiowych i opakowań szklanych w porównaniu do produkcji tych opakowań z cennych surowców (rudy aluminium w przypadku puszek i piasku, wapnia i sody w przypadku szkła) zapewnia:
·  mniejszą emisję zanieczyszczeń powietrza,
· niższe o 95 procent zużycie energii elektrycznej, zatem przeciwdziałanie zmianom klimatycznym,
· oszczędność naturalnych surowców,
· mniejszą ilość cennych surowców wtórnych (aluminium i szkła) marnotrawionych na wysypiskach,
· dobrą okazję do edukacji ekologicznej i zysku, przecież 1 tona puszek aluminiowych to 5 tys. zł, a 1 tona stłuczki szklanej to 250 zł. Dodatkowe informacje: Dominik Dobrowolski, Fundacja Nasza Ziemia. Tel: 0501 535 034, dominik@naszaziemia.pl .

22 kwietnia 2008 roku. Finał akcji „Drzewko za kliknięcie”, którą Fundacja Nasza Ziemia od początku marca prowadziła wśród Internautów. W jego ramach wystarczyło wejść na stronę www.klimatdlaziemi.pl, a Fundacja Nasza Ziemia w latach 2008 - 2009 za każde wejście (liczyło się tylko jedno wejście użytkownika w ciągu dnia) zobowiązała się posadzić jedno drzewko. W ramach konkursu Fundacja zachęcała również do wymiany linków między stroną www.klimatdlaziemi.pl, a innymi stronami www. Każde zamieszczenie banera lub linku do www.klimatdlaziemi.pl na innych stronach www, Fundacja Nasza Ziemia uhonoruje posadzeniem nowego drzewka. Akcja trwa do "Dnia Ziemi", czyli do 22 kwietnia 2008 roku! Informacje o ilości sadzonych drzewek są na bieżąco zamieszczanie na stronie www.klimatdlaziemi.pl. Dodatkowe informacje: Marta Kałużyńska, Fundacja Nasza Ziemia. Tel: 022 622 81 18, marta.kaluzynska@naszaziemia.pl.

22 kwietnia 2008 roku. Akcja sadzenia lasu pt. „Rośnij razem ze mną” organizowana przez Fundację Nasza Ziemia, Nadleśnictwo Kup oraz Stora Enso Wood Supply Polska w Murowie koło Opola. Serdecznie zapraszamy 22 kwietnia 2008 na godz. 9:00 do tartaku Stora Enso ul.Wolności 4, 46-030 Murów. Dodatkowe informacje: Dominik Dobrowolski, Fundacja Nasza Ziemia. Tel: 0501 535 034, dominik@naszaziemia.pl .

22 kwietnia 2008 roku. Sadzenie lasu z Lancome. Z okazji Dnia Ziemi Fundacja Nasza Ziemia i Lancome we współpracy z drogeriami Douglas posadzi 1000 drzew. Drzewka sadzić będą gwiazdy zaproszone przez tygodnik Gala. Zalesione zostaną tereny należące do Nadleśnictwa Drewnica. Dodatkowe informacje: Mira Stanisławska-Meysztowicz, Fundacja Nasza Ziemia. Tel: 0501 535 037, mira@naszaziemia.pl; Marta Szczypek, Fundacja Nasza Ziemia. Tel: 22 622 81 18, marta.szczypek@naszaziemia.pl

23 kwietnia 2008. Fundacja Nasza Ziemia bierze udział w Konferencji prasowej organizatorów festynu z okazji Dnia Ziemi na Polu Mokotowskim. Na konferencji przyznany zostanie tytuł i wręczona tarcza wojownika Gai laureatowi konkursu na „Człowieka Roku polskiej Ekologi 2007”. Biblioteka Narodowa, Al. Niepodległości 213, godz. 12.00. Dodatkowe informacje: Mira Stanisławska-Meysztowicz, Fundacja Nasza Ziemia. Tel: 0501 535 037, mira@naszaziemia.pl .


24 kwietnia 2008 roku. Fundacja Nasza Ziemia, Starosta Płocki oraz Basell Orlen Poliolefins zapraszają na konferencję pt. „Poliolefiny w służbie ochrony klimatu” do Muzeum Mazowieckiego w Płocku, przy ulicy Tumskiej 8. W planie o godz. 11.30 m.in prezentacja pt. „Zróbmy dobry klimat” Fundacji Nasza Ziemia. W konferencji weźmie udział Mira Stanisławska-Meysztowicz, Prezes Fundacji Nasza Ziemia. Konferencję poprowadzi znany dziennikarz „od dobrej pogody” Tomasz Zubilewicz. Dodatkowe informacje: Dominik Dobrowolski, Fundacja Nasza Ziemia. Tel: 0501 535 034, dominik@naszaziemia.pl .


24 kwietnia 2008 roku. Ekofestyn na Barcelońskiej. Fundacja Nasza Ziemia oraz SP nr 307 na ul.Barcelońskiej w Warszawie zapraszają na podsumowanie Kasztanobrania 2007 oraz festyn propagujący oszczędzanie energii. Festynowi będą towarzyszyły występy uczniów, warsztat poświęcony drzewom oraz piknik. Dodatkowe informacje: Magda Lipiec, Fundacja Nasza Ziemia. Tel. 502 358 536, koordynator@pomozmykasztanowcom.pl


27 kwietnia 2008 roku. W niedzielę, 27 kwietnia w godz. 10-18, Fundacja Nasza Ziemia będzie miała swoje stoisko na Festynie Dnia Ziemi na Polach Mokotowskich w Warszawie. Będzie można zapoznać się z prostymi sposobami ochrony środowiska na co dzień - w domu, w biurze, w podróży itp. Będzie można także spotkać się z Mirą Stanisławską-Meysztowicz, inicjatorką kampanii "Sprzątanie świata - Polska" i Prezes Fundacji Nasza Ziemia (godz. 12-14) - to okazja do rozmowy i pozyskania autografu do jej książki pt. "Przyjaciele" (do kupienia także na Festynie). Dodatkowe informacje: Mira Stanisławska-Meysztowicz, Fundacja Nasza Ziemia. Tel: 0501 535 037, mira@naszaziemia.pl; Sławek Brzózek, Fundacja Nasza Ziemia. Tel: 0501 535 032, slawek@naszaziemia.pl .


28 kwietnia 2008 roku. Konferencja naukowa Programu „Pomóżmy kasztanowcom” organizowana przez Fundację Nasza Ziemia oraz Kancelarię Prezydenta RP. Fundacja Nasza Ziemia oraz Kancelaria Prezydenta RP zapraszają do warszawskiego Belwederu na podsumowanie osiągnięć Programu w 2007 roku oraz konferencję, podczas której omówione zostaną najnowsze metody pomocy drzewom kasztanowca. W wydarzeniu wezmą udział m.in. naukowcy, zaproszeni prezydenci, burmistrzowie, naczelnicy wydziałów środowiska, osoby decydujące o kształcie miejskiej zieleni oraz przedstawiciele biznesu zainteresowani działalnością ekologiczną. Podsumowaniu i konferencji będą towarzyszyły: prezentacje rozmaitych metod leczenia drzew w przylegającym do Belwederu parku, dyskusja na temat stanu kasztanowców w Warszawie, podsumowanie wraz z wystawką konkursu plastycznego „Nie czyń drzewom, co Tobie niemiłe”, warsztaty dla uczniów, występy przedszkolaków oraz… wspólnie zwiedzanie Belwederu. Dodatkowe informacje: Magda Lipiec, Fundacja Nasza Ziemia. Tel. 502 358 536, koordynator@pomozmykasztanowcom.pl.


Od 5 do 9 maja 2008 roku. Objęcie leczeniem wybranych drzew kasztanowca w Warszawie. Podczas konferencji 28 kwietnia w Belwederze podjęta zostanie decyzja, które drzewa i w jaki sposób objęte zostaną leczeniem. Zabiegi ochronne będą wykonywane od 5 do 9 maja. Dodatkowe informacje: Magda Lipiec, Fundacja Nasza Ziemia. Tel. 502 358 536, koordynator@pomozmykasztanowcom.pl.


7 maj 2008 roku. Dzień Kasztanowca w Nysie organizowany wspólnie przez Fundację Nasza Ziemia, nyskie wydziały: oświaty i ochrony środowiska oraz szkoły w Gminie Nysa. Fundacja Nasza Ziemia zaprasza w południe 7 maja na Rynek w Nysie na 1. Nyski Dzień Kasztanowca, podczas którego będzie można wysłuchać wykładu na temat drzew, uczestniczyć w prezentacjach metod leczenia kasztanowców oraz obejrzeć występy biorących udział w Programie szkół. Dodatkowe informacje: Magda Lipiec, Fundacja Nasza Ziemia. Tel. 502 358 536, koordynator@pomozmykasztanowcom.pl.

 

 

Archiwum aktualności

2024 1 2

2023 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2022 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2021 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2020 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2019 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2018 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2017 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2016 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2015 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2014 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2013 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2012 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2011 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2010 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2009 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2008 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2007 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2006 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2005 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2004 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2003 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2002 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12